VIDEO Skela obilježila 33. godišnjicu okupacije i stradanja mještana

Skeljani ni ove godine nisu zaboravili 28. kolovoza 1991. godine kada je njihovo selo napadnuto od strane pobunjenih Srba, prvih susjeda s obližnjih brda.

Toga dana Skela i njeni mještani doživjeli su tragediju su čije posljedice i danas prisutne. Selo je u potpunosti uništeno, spaljeno, a stanovnici koji su zatečeni kod svojih kuća, mučki ubijeni.

U nedjelju, 1. rujna održana je prigodna komemoracija, a događaja s početka Domovinskog rata prisjetio se Ivica Škrinjarić:

“ Dogodilo se to da su naše komšije s brda, naoružani do zuba došli u naše selo i zapalili ga i pobli ljude od kojih nitko nije bio mlađi od 60 godina. Ubili su četiri žene i tri muškarca, sve starce. Skela je imala prije rata stotinjak ljudi, a oni su ubili devet! To je skoro 10% ljudi stradalo u selu. Nikad nitko nije odgovarao, nikad nije podignuta optužnica. Zna se za neke koji su tu bili, ali su otišli u Srbiju i nema ništa od toga.”

Svake godine prisjećamo se svih onih događaja na području grada Gline tih ranih 90-ih godina, istaknuo je gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković:

“ Prvo selo koje je doživjelo jedan oblik agresije 28. kolovoza 1991. godine, Skela, selo koje je spaljeno, opljačkano, a civili koje su zatekli u selu su ubijeni. Tad je već bilo jasno kakve su namjere velikosrba i četnika koji su redom po svim hrvatskim selima radili to što su radili, bili izvor zla, počevši od Skele pa dalje preko Bučice, Novog Sela Glinskog, Joševice, Marinbroda, Gornjih Jama, Male Soline i svih hrvatskih sela gdje brojimo žrtve i ukupno na području grada Gline dolazimo do broja 396  ubijenih, poginulih i nestalih ljudi, a većinom su to bili civili.”

Nažalost, dolaskom jeseni prisjećamo se u ovom ratom zahvaćenom dijelu Sisačko-moslavačke županije prisjećamo se teških zločina, podsjetio je zamjenik župana Mihael Jurić:

“ Te jeseni 1991. godine počinjeni su strašni zločini, počinjena su ogromna ubojstva hrvatskog življa, hrvatskog naroda pa tako i ovdje u Skeli na području grada Gline. Moramo se prisjetiti i reći onu činjenicu da je upravo ovdje na području grada Gline mnogo toga prvo se dešavalo pa i napad na policijsku postaju u šestom mjesecu 1991. godine što je jedan od prvih otvorenih napada na policijske postaje u Republici Hrvatskoj. Također, ovdje je prvo mjesto koje je zapaljeno na području Banovine, mjesto Skela pa na ovaj način trebamo to obilježavati. Sisačko-moslavačka županija maksimalno podupire i sve udruge koje su proizašle iz Domovinskog rata, zavičajne klubove pa i ovdje Zavičajni klub Skela i pomažemo im da mlade generacije znaju što se desilo i da te tužne događaje odmaknemo od zaborava i da novim generacijama znamo jasno reći da su Domovina i sloboda koje danas imamo skupo plaćeni žrtvom i krvlju hrvatskih branitelja, hrvatskog čovjeka, hrvatskog naroda i da to u budućnosti svi znamo cijeniti.”

Ispod raspela na mjesnom groblju počast su odali paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca izaslanstvo Grada Gline i Sisačko-moslavačke županije te mještani sela. Svetu misu u kapeli svetog Nikole za sve poginule predvodio je župnik župe Bučica Vedran Pejak-Pašić.

Prethodni članakVIDEO 30. obljetnica osnutka 20. domobranske pukovnije, Milanović odlikovao pukovniju
Sljedeći članakVIDEO Održana završnica 4. Međunarodnog košarkaškog turnira Glina 2024., pobjednik turnira KK Zadar