Predstavljen program 3. likovnih susreta „Lukine crte“ – ugrožena drvena arhitektura

Program ovogodišnjih likovnih susreta usmjeren je na obradu drva s naglaskom na ugroženu drvenu arhitekturu Banovine

U utorak, 18. veljače, u prostoru Srednje škole Glina, predstavljen je program 3. likovnih susreta pod nazivom „Lukine crte“ koji nosi temu „ugrožena drvena arhitektura“.

Tema ove godine fokusira se na obradu i oblikovanje drva, s posebnim naglaskom na dokumentiranje stanja ugrožene drvene arhitekture u području Banovine.

Likovni susreti održavaju se uz suradnju nastavnika i učenika Srednje škole Glina, kao i brojnih partnera poput Društva Terra banalis, Udruge GrAk, Strukovne škole u Sisku i drugih. Aktivnosti obuhvaćaju predavanja, likovne radionice, stručne obilaske, edukaciju na terenu te završnu izložbu koja prikazuje rezultate provedenih aktivnosti.

Financijska sredstva za provedbu programa osigurana su putem natječaja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za izvannastavne aktivnosti u školskoj godini 2024./2025.

Program je započeo s dva predavanja. Dr. sc. Sanja Lončar, izv. prof. s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održala je predavanje na temu „Ugrožena drvena arhitektura Banovine, Pokuplja i Posavine“, u kojem je predstavila osnovne metodološke pristupe u dokumentiranju drvenih građevina, ruralnih naselja i načina života. Dr. sc. Hrvoje Tomić, izv. prof. sa Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održao je predavanje „Uporaba suvremene tehnologije u snimanju drvene arhitekture“, u kojem je prikazao osnove 3D skeniranja, fotogrametrije i opremu potrebnu za dokumentiranje drvenih građevina, uz demonstraciju kompleksnosti 3D modela.

Sken 3 D modela kuće Krkač u selu Dolnjaki, pokraj Gline i na linku https://shorturl.at/Cfst1

Dio informacija o provedbi projekta možete potražiti na mrežnim stranicama Društva Terra banalis, a sve novosti i pozive za sudjelovanje u 3.likovnim susretima Lukine crte i dalje pratite na mrežnim stranicama Srednje škole Glina.


*EWAP je osnovan 2021. uz financiranje Arcadije, dobrotvorne zaklade koja radi na zaštiti prirode, očuvanju kulturne baštine i promicanju otvorenog pristupa znanju. Domaćin programa je Sveučilište Oxford Brookes, a provodi se u suradnji s CyArkom.

Prethodni članakFOTO Mali pauci iz Gline zablistali na Riječkom karnevalu
Sljedeći članakGRAD GLINA Uskoro izgradnja kružnog toka na Trgu hrvatskih branitelja