Prigradsko glinsko mjesto Jukinac prigodnom je komemoracijom iskazalo duboko poštovanje prema onima koji su svoje živote položili na oltar Domovine.
Održana je emotivna ceremonija polaganja vijenaca i paljenja svijeća u čast poginulom hrvatskom branitelju Darku Liscu, kao i civilnim žrtvama u Domovinskom ratu te poginulim i nestalim mještanima u II. svjetskom ratu.
- Iskazujemo čast našim braniteljima, a posebno heroju Domovinskog rata, Darku Liscu koji je upisan zlatnim slovima ne samo u povijest Gline, nego i u povijest Republike Hrvatske i u temelj stvaranja slobodne demokratske Hrvatske. I Darko Lisac i svi oni koji su dali svoje živote od nas iziskuju duboku čast, sjećanje i pijetet. Tu čast moramo iskazivati u svakom danu i u svemu onome što radimo da bi dali smisao toj žrtvi – poručio je glinski gradonačelnik Ivan Janković dodavši kako su branitelji najveći junaci hrvatske povijesti koji su ostvarili dugogodišnji san hrvatskog naroda – uspostavu države u kojoj će svi građani imati jednaka prava.
Heroj Darko Lisac Fox
Lisac je rođen 22. kolovoza 1972. u Glini u obitelji Janka i Slavice (r. Štajdohar). Odrastao je u obližnjem selu Jukinac zajedno s mlađim bratom Igorom. Nakon što je u Glini završio osnovnu školu odlazi u Zagreb gdje završava srednju zrakoplovnu školu. Igrao je nogomet, volio je plivanje i imao je puno prijatelja. Njegova je obitelj u srpnju 1991. u bijegu od pobunjenih Srba, koju su okupirali glinski kraj, pobjegla u Zagreb.
S tek napunjenih 19 godina Darko se u rujnu 1991. priključuje obrani Domovine. Najprije kao pripadnik interventnog voda 153. brigade Hrvatske vojske Velika Gorica, a zatim i kao pripadnik 162. brigade Hrvatske vojske Zrin u kojoj se priključio izvidničko-diverzantskoj grupi „Ljute trave“. Koncem studenog 1992. godine pristupio je izvidničkoj satniji 2. gardijske brigade Hrvatske vojske „Gromovi“ s kojom uskoro odlazi u zadarsko zaleđe.
Dugo je iščekivao da se krene u oslobađanje njegovog Jukinca i Gline. Napokon 4. kolovoza 1995. pokrenuta je operacija „Oluja“ no Fox, kako su ga nazivali suborci, nije dočekao oslobođenje svog sela. Poginuo je kod sela Gora između Petrinje i Gline. Imao je svega 23 godine.
Njegove, ali i žrtve njegovih suboraca moramo se prisjećati i prenositi na mlade, poručila je Sanja Štingl Vlašić, izaslanica župana Celjaka, koja je također položila vijenac i zapalila svijeću. Zahvalivši se braniteljima za slobodu, naglasila je kako su oni motivacija za stvaranje bolje budućnosti za naše mlade i sve one koji ostaju. U srcima Jukinčana, kao i cijele Hrvatske, sjećanja na one koji su dali sve za domovinu žive vječno. Njihova žrtva podsjeća nas na našu dužnost da stvaramo bolju i svjetliju budućnost za sve nas.
Da se ne zaboravi – bila je poruka i Vjekoslava Andrića, voditelja Područnog odjela Ministarstva hrvatskih branitelja – Sisak, izaslanika potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.
Zajedničku molitvu predvodio je župnik župe svetog Ivana Nepomuka u Glini Ivica Mađer.