Obilježavanje Dana grada Gline započelo je u utorak, 6. kolovoza paljenjem svijeća kod Spomen sobe glinskih logoraša, nakon čega je uslijedilo svečano polaganje vijenaca i paljenje svijeća poginulim braniteljima i civilnim žrtvama iz Domovinskog rata kod spomen-obilježja „Suza“.
Sveta misa je održana u glinskoj crkvi Sv. Ivana Nepomuka.
Tijekom velikosrpske agresije od 1991. do 1995. godine u logoru Glina je bilo zatočeno više od 250 evidentiranih hrvatskih branitelja i civila. Broj osoba koje su dovođene u logor Glina je puno veći.
Davor Ančić, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, Podružnice Sisačko-moslavačke županije podsjetio je tko je sve završavao u logoru:
“ U ovaj logor doveđeni su svi koji nisu podržavali velikosrpsku agresiju u tzv. Krajini. Tu su zlostavljeni i ubijani hrvatski branitelji i civili, kako Hrvati, tako i Bošnjaci koji su s nama dijelili tešku sudbinu. Mnogi su podlegli pod torturom zločinaca koji su ovaj logor instruirali. Nažalost pojedini nisu preživjeli logor nego su bili ubijeni, tj. strijeljani, što dokazuje i presuda Suda Republike Hrvatske protiv Đure Zlonoge i Željka Zlokasa te presuda za logor Glina u kojoj su presuđeni Stanko Polančan, Đuro Birač, Stevan Bjelajac i ostali iz 2021. godine. Dobili su višegodišnje kazne te su nedostupni hrvatskom pravosuđu, a isto tako normalno žive u Srbiji gdje su pobjegli za vrijeme operacije Oluja.”
Okupili smo se ovdje kako bismo odali počast onima koji su utkali svoje živote u temelje naše Domovine, istaknula je izaslanica župana Ivana Celjaka, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Sisačko-moslavačke županije Alenka Ljubešić:
“ Da im odamo počast i da im zahvalimo, zahvalimo na njihovoj žrtvi, jer vrijedilo je, vrijedila je ta sloboda, oni su nam donijeli slobodu i zato danas trebamo slaviti, koliko god bilo te tuge i koliko bilo žalosti za onima koji nisu među nama, ali zapravo danas trebamo slaviti, trebamo slaviti slobodu, trebamo slaviti pobjedu dobra nad zlim.”
Vi koji ste bili u logoru Glina, dali ste jednu veliku žrtvu u stvaranju Republike Hrvatske, naglasio je gradonačelnik Ivan Janković:
“ Vi ste primali batine zbog svog imena i zbog ideje o slobodnoj hrvatskoj državi. Izreka kaže u porazu se ne ponizi, u pobjedi se ne uzvisi. Vjerujem da ste ju vi proživjeli u doslovnom značenju. Vi ste doživjeli na neki način tih ranih devedesetih na neki način poraz, ali ste ostali dignute glave, pretrpjeli sve, proveli vjerojatno nešto što je bilo kome tko to nije doživio nezamislivo i onda napokon dočekali slobodu i pobjedu.”
Obilježavanje Dana logora Glina u sjećanje na one koji nisu preživjeli torture održava se od 2002. godine kada je na tamošnjoj kaznionici postavljena spomen ploča.
Obilježavanje Dana grada Gline bit će nastavljeno u Maloj Solini u 16.30 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća poginulim mještanima Male Soline u Domovinskom ratu, nakon čega će u 17 sati na ruševinama crkve Ranjenog Isusa biti služena sveta misa. Zabavni program započet će u 18 sati nastupom grupe Kupska zvona.