FOTO Obilježena 33. obljetnica stradanja civila i hrvatskog branitelja u Gornjim Jamama

Sjećanje na tragični pokolj 1991. godine, kada su srpske okupacijske snage usmrtile 14 civila, uključujući troje djece, i jednog hrvatskog branitelja

U Gornjim Jamama je u nedjelju, 6. listopada obilježena 33. obljetnica stradavanja nevinih civila i hrvatskog branitelja u ovom malom glinskom naselju 1991. godine tijekom Domovinskom rata.

Naime, srpske okupacijske snage u ovom su selu 1991, godine pobile 14 civila, od toga troje malodobne djece i jednog hrvatskog branitelja.

Ovogodišnje obilježavanje je započelo kod tamošnje kapelice Ranjenog Isusa gdje su polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana počast žrtvama.

Nakon odavanja počasti nazočne je najprije pozdravio organizator komemoracije Ivica Kuštreba:

“Ovdje se 1991. godine dogodio stravičan pookolj! Ubijene su kompletne obitelji, na svojim ognjištima, nenaoružani, samo zato što su Hrvati.”

Tužni su ovo dani, kada se sjećamo što se ovdje događalo prije 33 godine, podsjetio je gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković:

“To su dani tuge, sjete, žalosti, to su dani kada se sjećamo naših najmilijih, članova naših obitelji koji su ubijeni samo zato što su nekom smetali. A smetali su im što su uopće živjeli. Što su živjeli i u Gornjem Viduševcu, Taborištu, Skeli, Gornjim Jamama, Bučici, Maloj Solini, Joševici, u svim selima gdje je živjelo hrvatsko stanovništvo.”

Neprijatelj je ubijao sve redom što mu se našlo na putu, jer je želio da hrvatski narod ovdje više ne živi, istaknula je izaslanica župana Sisačko-moslavačke županije Ivana Celjaka, vjećnica županijske skupštine Višnja Jerman:

“Ali hrvatski narod se izborio za svoj dom, izborio se za hrvatsku državu. I zato mi ovdje i svi oni koji suosjećaju u srcu i duši, imaju hrvatsko ime i hrvatsku slobodu koju svi zajedno uživamo moramo biti dosljedni ovih žrtava koje su nastale u strašnim tragedijama.”

Izaslanik ministra obrane Ivana Anušića Mirko Sremić rekao je da je ovaj nemili događaj od prije 33 godine napravila mržnja:

“Sve što je bilo hrvatsko trebalo je zatrti, trebalo je uništiti. Sve što je bilo naše, trebalo je nestati sa zemlje. To je bio plan i taj plan traje stotinama godinama. Ono svoju savjest peru na taj način da kažu “mi ništa o tome ne znamo”.”

Počast žrtvama odale su i obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, civilne udruge s područja grada Gline, udruge proistekle iz Domovinskog rata, izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda Vlatka Ivanda Čuk, voditeljica Službe za prikupljanje, obradu i istraživanje saznanja o nestalim osobama u Domovinskom ratu, izaslanstva Grada Gline, Sisačko-moslavačke županije i Ravnateljstva policije i Policijske uprave sisačko-moslavačke, s načelnikom Policijske postaje Glina Miroslavom Rajkovićem.

Prethodni članakFOTO Obilježena tužna obljetnica stradavanja branitelja i civila župe Bučica
Sljedeći članakSvečano obilježeni Dani sjećanja u Maloj Solini