U sportskoj dvorani OŠ Glina u četvrtak, 5. prosinca održana je interakcija između učenika glinskih osnovne i srednje škole te polaznika policijske akademije i policijskih službenika.
Načelnik PU sisačko-moslavačke Alenko Vrđuka podsjetio je da je upravo ispred ove škole prije tri tjedna došlo do obračuna vatrenim oružjem:
„ Danas je jedan u nizu od događaja koji su uslijedili nakon te pucnjave što su dogodila ispred škole i ovo je u biti vrhunac tih zbivanja. Danas smo svašta ovdje mogli vidjeti, svašta lijepoga. Danas smo dobili mlade polaznike Srednje policijske škole koji su došli ovdje i zajedno s djecom iz ove osnovne škole i srednje škole, odradili nekoliko radionica s više ciljeva. Osnovni cilj je da svi zajedno pošaljemo poruku, policija i djeca da nam treba manje oružja i onda će biti manje tragedija. Oni su to odradili kroz likovnu radionicu, kroz literarnu radionicu i u konačnici odabrali smo najbolje radove koji su doista bili interesantni za tako malu djecu kako shvaćaju ozbiljnost ovog problema i na koji način su to oni interpretirali. Zajedno s mladim policajcima oni su odradili te vježbe i to je bilo baš lijepo za vidjeti.“
Sadržaj je proširen aktivnostima koje se provode u Srednjoj policijskoj školi, nastavio je Vrđuka:
„ Da djeca iz osnovne i srednje škole mogu vidjeti kako to izgleda u Srednjoj policijskoj školi pa su odradili nekoliko vježbi. Tu je bilo uzimanje otisaka prstiju. A ujedno smo i pozvali dečke iz naše interventne jedinice policije iz Siska, koji su im pokazali kako interventna policija radi svoj posao.“
No, tu nije kraj aktivnostima PU sisačko-moslavačke, istaknuo je Vrđuka te najavio nove aktivnosti za subotu, 7. prosinca:
„ U subotu imamo akciju na području cijele policijske uprave, odnosno županije. Bit će štandovi gdje ćemo razgovarati s građanima i objašnjavati im naš poziv prema njima da je manje oružje, manje tragedija. Objasnit ćemo im da dragovoljno vraćanje oružja ne povlači za sobom nikakvu sankciju, što znači nazovite 192, vratite oružje koje imate nezakonito, neće vam se ništa dogoditi. Ujedno ćemo imati i mobilni tim, što je novost u ovoj našoj aktivnosti. Mobilni tim će prolaziti kroz cijelu policijsku upravu i kroz sela gdje ne možemo privući te ljude da nam dođu u gradove pa ćemo mi doći do njih. Njima isto poslati našu poruku, a građani će bit u prilici da i tada predaju oružje pa se nadamo da će se odlučiti na takav korak. To je za dobro svih nas.“
Ovom događanju nazočio je i gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković:
„ Jedna interakcija između polaznika i učenika, što je i vidljivo iz dojmova djece, da je svakako pozitivno. Pozitivno je i što Ministarstvo unutarnjih poslova u zadnje vrijeme provodi na području grada, zajedno i u suradnji sa i Gradom i osnovnom i srednjom školom, vrtićem, a to je prevencija. To je ono što moramo prenijeti ljudima, opasnost oružja i posjedovanje pogotovo ilegalnog oružja, jer i sama akcija kaže manje oružja, manje tragedija. Ovim putem bih zahvalio i načelniku Policijske uprave gospodinu Vrđuki i načelniku Policijske postaje gospodinu Rajkoviću i svima koji su danas ovdje sudjelovali. Vjerujem da i građani ovo prepoznaju i daju podršku ovim i sličnim aktivnostima.“
Ravnatelj Osnovne škole Glina Zoran Kirinić izrazio je zadovoljstvo što je ova hvalevrijedna akcija održana u Osnovnoj školi Glina:
„ 300-tinjak učenika, više od 100 policajaca zajednički su surađivali na aktivnostima. Djeca su imala priliku približiti se policajcima, vidjeti da su oni isto normalni ljudi kao što smo i svi mi te zajednički s njima surađivati, napraviti stvarno krasne radove. A ono što je i najvažnije, razlog zašto smo i danas ovdje, da stvarno podržimo ovu hvale vrijednu akciju policije Manje oružja, manje tragedija, naravno u svjetlu ovog događanja 15. studenog ispred Osnovne škole glina. Mislim da je prava, kvalitetna, dobra poruka poslana i kroz ovaj događaj, a i kroz druge aktivnosti koje smo provodili s Policijskom upravom sisačko-moslavačkom i s našom Policijskom postajom Glina.“
Ravnateljica Srednje škole Glina Marija Margušić-Novosel istaknula je da su srednjoškolci na ovom događanju sudjelovali s tri aktivnosti:
„ Obzirom je danas 5. prosinca, Međunarodni dan volontera, imali smo štand volontera koji treba naglasiti i njihovu ulogu u našem životu i u našoj školi. Pod mentorstvom profesorica hrvatskog jezika i književnosti i profesorice likovnog, učenici su pisali sastavke na temelju proučavanja Opće deklaracije o ljudskim pravima i Deklaracije o pravima djeteta, što rade u sklopu redovne nastave, dodijeljena su najbolja priznanja za najbolje literarne raste i treća skupina su bili likovni izričaj gdje su također proučavajući Deklaraciju o pravima čovjeka ove godine sudjelovali četvrti razred Opće gimnazije u tri grupe i dali su jako lijepa likovna rješenja u kojima se protive nasilju, diskriminaciju i upotrebi oružja i prava djeteta na slobodno i bezbrižno obrazovanje i na život kakav mora biti.“
Prije početka ove aktivnosti polaznici Policijske akademije održali su mimohod od središta Gline do osnovne škole.