Dani sjećanja na području Gline završeni su kod spomen-obilježja Golubica u Maloj Solini. Vijence su položili i svijeće zapalili brojni gosti i visoki uzvanici.
Okupljenima se najprije obratio Elvis Dujmić, sin poginulog hrvatskog branitelja i predsjednik Zavičajnog kluba Mala Solina.
“ Nakon otkrivanja spomen obilježja u studenom 2019. godine, danas se opet okupljamo u našoj Maloj Solini. Maloj imenom, ali velikoj po stradanjima koje je doživjela u ratnom vihoru 1991. godine, a kasnije i u samim ratnim zbivanjima završno s oslobodilačkom vojno-redarstvenom operacijom Oluja. Prije nekoliko sati bili ste u Gornjim Jamama i svjedočili ste strašnim zločinima koji su počinili glinski Srbi i četnici 1991. godine nad starcima, nad djecom pa čak i nad svojim Srbima, A sada ste samo nekoliko kilometara dalje, u Maloj Solini, gdje se iživljavanje nad Hrvaticama i Hrvatima nastavilo. Tko se našao na putu divljacima ubijen je, a neki su, kao i tri starice zbog koje je Golubica i postavljena u Maloj Solini, zapaljene na svom ognjištu.”
Ovih dana sjećamo se strašnih zločina na našem području, podsjetio je gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković:
“ Prije nego smo došli ovdje, bili smo u Gornjim Jamama gdje smo se prisjetili jednog od najvećih zločina na ovom našem području. Ovih dana sjećamo se i u Bučici i u Viduševcu i u Novom Selu, Marinbrodu, Joševici, Slatini… Mogli bismo nabrajati popis sela gdje su se zločini dogodili, gdje imamo danas spomen-obilježja. Najmanje što možemo napraviti je da položimo vijenac, zapalimo svijeću i pomolimo se za one koji nisu danas s nama.”
Kad čovjek dođe ovdje i vidi da su pobijeni stariji ljudi kojima nikome nisu bili krivi, a opet su mučki skončali, dok se dio njih još uvijek traži, rekla je izaslanica predsjednika Vlade RH i potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale Ivona Paltrinieri:
“ Znam da je Mala Solina isto tako pretrpjela i ratna razaranja i žrtve tijekom Drugog svjetskog rata, tako da stvarno ovo područje, za cijelo područje Banovine obilježeno je i kroz Domovinski rat i kroz Drugi svjetski rat i poslijeratno razdoblje i znam da je to nešto s čime je teško živjeti, nositi se, ali opet i vjerujem u duh ovoga kraja, da se puno toga može podnijeti.”
Zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić obilježavanju je nazočio kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora:
“ Sjećamo se ovih dana tih teških trenutaka 1991. godine kada se stvarala hrvatska Domovina, kada se stvarala sloboda koju danas živimo, koju danas živimo, koju danas imamo. U tom periodu tih ranih devedesetih, hrvatski čovjek i hrvatski narod je teško patio jer mu je nametnuta agresija, nametnut mu je rat gdje s ciljem progona hrvatskog stanovništva s ovog područja, gdje nismo bili spremni, htjeli smo svoju Domovinu, htjeli smo Hrvatsku. Htjeli smo Hrvatsku, htjeli smo slobodu, ali nažalost, tada neprijatelj koji je imao iza sebe svoju vojnu silu tadašnje Jugoslavenske narodne armije je s pobunjenim Srbima, četnicima ovog kraja pokazao svu svoje pravo lice, lice koje ne mogu shvatiti ne mogu razumjeti. Nažalost, to je rat i te žrtve se ne smiju zaboraviti i žrtava se moramo sjećati za sve buduće generacije koje dolaze.”
Obilježavanju su nazočili i izaslanik predsjednika RH brigadir Mirko Stošić, članovi županijske skupštine, članovi Gradskog vijeća Grada Gline, pripadnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata.