Najstarija zavičajna udruga na području grada Gline osnovana je 1999. godine uoči proslave povratka stanovnika u selo, ali i 200. obljetnice nastanka imena naselja. Riječ je o Zavičajnom klubu Marinbrod koji je proteklih 20 godina radio na razvoju naselja i promidžbi njegova imena. Predsjednik Zavičajnog kluba Marinbrod, ujedno i župan Sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić podsjetio je zašto je Udruga osnovana: Ciljevi koje smo si zacrtali bili su njegovanje tradicije, običaja, kulturne baštine, ali i svih drugih događanja na ovom području. Kroz ovu udrugu nastojali smo ostvarivati svoje ciljeve i kroz ovih 20 dugih godina napravljeno je puno toga. Selo koje je tada bilo potpuno srušeno sada ima jednu potpunu drugačiju sliku.“
Zavičajni klub Marinbrod održao je XVII. Izvještajni sabor na kojemu je najavljena proslava velike obljetnice: „Na ovom Saboru govorit ćemo o onome što je ostvareno proteklu godinu. Ali, nama se bliži 19. siječnja kada slavimo 20 godina. Napravit ćemo jednu veliku feštu na koju ćemo pokušati dovesti naše prijatelje donatore i sve one koji su ovih 20 godina djelovali. Nažalost, u međuvremenu je puno ljudi umrlo. Pokušavam djelovati na stanovnike da shvate što je vrijednost zavičaja, svoga kraja i domovine i to pokušavam prenijeti na mlade.“
Osnivanje Zavičajnog kluba Marinbrod otvorilo je vrata novim počecima, nastavio je Žinić: „Vjerujem da će i ovaj Sabor biti poticaj ne samo za ovo mjesto, jer osnivanje Zavičajnog kluba je potaknulo u ovom kraju osnivanje desetak istovjetnih udruga koje prate što mi radimo i vjerujem da su u tome uspjele. Naravno, mi ljestvicu stalno dižemo i teško je to pratiti, imamo puno ideja i inovacija. Ali, uvijek smo bili u dobrim odnosima sa svim selima, jer bez zajedništva nema ni napretka!“
Žinić je podsjetio da se u Marinbrodu nalazi registrirani etno-muzej, da organiziraju manifestacije koje su odavno postale tradicionalne, poput Kobasijade i Seoske olimpijade te da ih je tijekom prošlogodišnjeg posjeta Glini posjetila predsjednica Republike.