Obilježena 33. obljetnica stradanja Joševice

Sjećanje na 21 nevino stradalu dušu i 31 žrtvu Domovinskog rata

Tijekom hladnog, ranog poslijepodneva 16. prosinca 1991. godine, mještani Joševice obavljali su svakodnevne obveze, ne sluteći tragediju koja će uslijediti. Nakon mjeseci zastrašivanja, toga dana pripadnici “izviđačko-diverzantske grupe štaba teritorijalne obrane Gline i specijalne jedinice MUP-a tvz. SAO Krajine” krenuli su u krvavi pohod na selo. Naoružani “škorpionima” i “heklerima” s prigušivačima, ubili su 21 mještanina, ostavljajući za sobom nezamisliv trag užasa.

U povodu 33. obljetnice tih stravičnih događaja, u Joševici je u ponedjeljak, 16. prosinca održana komemoracija u čast žrtvama, a središnje okupljanje imalo je mjesto ispred kapele Gospe Lurdske. Tog dana, mještani su se okupili kako bi odali počast onima koji su izgubili živote, te podsjetili na nemjerljiv doprinos koji je ovaj kraj dao tijekom Domovinskog rata.

Predsjednik Zavičajnog kluba Joševica Nikola Žarinac podsjetio je da je tijekom agresije ukupno ubijen 31 Joševičan: “Osim 30 ubijenih civila, na crti obrane kao hrvatski vojnik poginuo je i naš suborac Nikola Šubarić. Tragovi tih događaja i dalje su prisutni u našim životima – u pustom naselju, zgarištima, ali i u našim srcima.”

Gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković, nije mogao sakriti emotivne reakcije na ovaj tužan jubilej: “Krvnici su došli i dogodilo se to što se dogodilo! Kako pronaći riječi utjehe za obitelji, kada znamo da za veći dio tih zločina nitko nije odgovarao. Ono što kao kršćani moramo napraviti je oprostiti, oprostiti zbog sebe i zbog njih, koji su položili svoje živote.”

Izaslanik predsjednika Vlade RH i izaslanik ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik Zlatan Bašić istaknuo je da kao hrvatski branitelj suosjeća s mještanima Joševice:

„Zato danas ponavljam istinu koju nijedna laž ne može nadjačati: Domovinski rat bio je obrambeni i oslobodilački kojim je obranjena i oslobođena međunarodno priznata hrvatska država od agresije i okupacije. Iz nametnog nam rata izašli smo kao pobjednici.“

Tužnoj obljetnici nazočio je i zamjenik sisačko-moslavačkog župana Mihael Jurić, kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića:

“Moram istaknuti žrtvu, ogromnu žrtvu i ogroman doprinos ljudi i naroda ovoga kraja u stvaranju Domovine i slobode koju danas imamo. Prvenstveno moram istaknuti najveće heroje u hrvatskoj povijesti, hrvatske branitelje koji su stoljetnu hrvatsku težnju, taj stoljetni hrvatski san pretvorili u stvarnost, pretvorili u javu, da imamo svoju suvrenu Domovinu.“

Uz Jurića, obitelji stradalih i mještane, obljetnici su prisustvovali predstavnici Vijeća srpske nacionalne manjine, pripadnici Policijske postaje Glina te brojni predstavnici udruga, lokalnih vlasti i stanovnici Joševice. Svečano okupljanje završeno je svetom misom, koju je predvodio župnik Saša Jozić, koji je, kao i svi prisutni, odao počast žrtvama ovog tragičnog događaja.

Prethodni članakGlinske Banice unijele duh blagdana božićnim koncertom u OŠ Glina!