Obilježena je 32. obljetnica progona hrvatskog stanovništva s područja grada Gline

U Gornjem Viduševcu obilježena je 32. obljetnica progona hrvatskog stanovništva s područja grada Gline. Krajem rujna 1991. godine odmetnuta JA i pobunjeni Srbi krenuli su na hrvatska sela preko rijeke Gline u pravcu rijeke Kupe sa željom uništenja svega što je hrvatsko. Prva na udaru bila je viduševačka crta obrane koja se držala od ljeta sve do kraja rujna te 1991. godine. Daleko moćniji neprijatelj nakon žestokih borbi prešao je rijeku Glinu i ušao u hrvatska sela, palio, uništavao i ubijao sve što je hrvatsko.

U sjećanje na te teške dane godine 1991. i svih onih koji su svoj život položili na oltar Domovine kod Spomen golubice u Gornjem Viduševcu položeni su vijenci i upaljene svijeće.

Zamjenik župana Mihael Jurić nazočio obilježavanju 32. obljetnice progona hrvatskog stanovništva s glinskog područja, koju je, uz potporu Grada Gline, organizirala Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata podružnica Glina.

-U Glini je počelo, u Glini je završilo. To želim da se ne zaboravi i da se više ističe. Svaki grad ima tešku povijest iza sebe, ali Glina ima poseban značaj. Moramo učiti i moramo prenositi sjećanja, ponos na žrtve, s koljena na koljeno, tako da se nikada ne zaboravi borba za slobodu na ovom području, kazao je dožupan Jurić.

 

Zajedno s predsjednikom Županijske skupštine Matom Fofićem, zamjenik župana Mihael Jurić je položio vijenac kod spomen-obilježja „Golubica“ u Gornjem Viduševcu i nazočio svetoj misi u mjesnoj crkvi Sv. Franje Ksaverskog.

U svome obraćanju zamjenik župana je zahvalio svima koji čuvaju uspomene na žrtve i stradanja ovog najcrnjeg dana u glinskoj povijesti, ali im i predstavio projekte koje Sisačko-moslavačka županija, na čelu sa županom Ivanom Celjakom, realizira na Banovini u nastojanju očuvanja, povratka i podizanja kvalitete života stanovnika Gline i njene okoline.

Tadašnji zapovjednik satnije u Crnim Mambama, Boris Jacović kazao nam je kako su to bili teški dani, kako je to bila cjelodnevna borba za život i spašavanje teritorija. 

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i civilno društvo Robertina Štajdohar s posebnim emocijama prisjetila se tog teškog događaja i odala počast svim stradalim žrtvama koje su se borile za slobodu.

Gradonačelnik grada Gline Ivan Janković kazao je kako se obilježavanjem dana progona hrvatskog stanovništva svi osjećamo iznimno tužno.

-Teško nam je i žao nam je zbog svih onih koji toga dana nisu uspjeli pobjeći s ovog područja, svih onih koji su mučeni i ubijeni u pohodu čistoga zla. S druge strane, javljaju se osjećaji ponosa jer nekoliko godina nakon tih tužnih događaja upravo na ovim prostorima dočekujemo slobodu, kazao je Janković.

 

 

 

Prethodni članakGradonačelnik potpisao Ugovor o sufinanciranju za Obnovu i opremanje sportskog igrališta u Gornjem Viduševcu
Sljedeći članakFOTO Nastavljeno obilježavanje Dana sjećanja