Nakon četiri godine okupacije vojno redarstvena operacija kodnog naziva Oluja donjela je slobodu i mir na ovim našim prostorima. Na današnji dan 1995. godine Hrvatske oružane snage oslobodile su Knin, potom se tzv, Krajina srušila kao kula od karata.
Najveća vojna operacija u povijesti moderne hrvatske države, počela prije 28 godina u ranu zoru 04. kolovoza 1995. godine, oslobođeno je preko 10 tisuća četvornih kilometara područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu koja su četiri godine bila pod okupacijom pobunjenih Srba, a omogućene su i oslobodilačke akcije u susjednoj Bosni i Hercegovini.
Obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja kao i 28. obljetnice Oluje u Glini je započelo polaganje vijenaca i paljenje svijeća podno spomenika Suza koji simbolizira bol za poginulim sugrađanima, ali i budi nadu za bolji život svih naših sugrađana istaknuo je to nakon polaganja vijenaca gradonačelnik Ivan Janković.
-U čast svih poginulih, nestalih i stradalih branitelja danas obilježavamo ovo važno događanje. Četiri duge godine čekali smo dan kada će Glina biti oslobođena. Nakon toliko puno godina stanovnici su se mogli vratiti svojim kućama, a tom prilikom obilježavamo tu slobodu, ali i sve ono što činimo za naš grad, kazao je gradonačelnik Janković.
Izaslanik župana Ivana Celjaka, gradonačelnik grada Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan poručio je kako je Sisačko-moslavačka županija pokazala svu pažnju prema Glini podržavajući brojne projekte te kako se obilježavanje ovakvih događaja nikada ne smije zapostaviti.
-Možemo se samo ponizno zahvaliti svim našim braniteljima koji su dali našu najveću žrtvu da mi danas uživamo svu tu slobodu, kazao je Bišćan.
Vlado Crnković, sudionik Oluje kazao je kako se u grad dolazilo u noćnim satima te kako su se brojne emocije miješale te kako se dan koji se i danas obilježava dugo iščekivao.
Marko Sremić bio je na čelu civilne uprave također je dodao kako se 28 godina poslije teško vratiti u to vrijeme s jednakim emocijama i nabojem govoriti o tom događaju.
-To je jednom što se događa jednom kroz nekoliko stoljeća. Odlaziš doma nakon punih 5 godina. Tada, kada smo krenuli poslijepodne iz Graberja, bili smo nezaustavljivi. Navečer smo bili ovdje, ljudi, prostor, sve to, na kraju krajeva, dogodilo se zahvaljujući Bogu i hrvatskom narodu, pojasnio je Sremić.